Quantcast

Grammys.com

1. Record Of The Year

Winner

Somebody That I Used To Know

Gotye Featuring Kimbra
Wally De Backer, producer; Wally De Backer & Francois Tetaz, engineers/mixers; William Bowden, mastering engineer
Track from: Making Mirrors
Label: Universal Republic

Lonely Boy

The Black Keys
The Black Keys & Danger Mouse, producers; Tom Elmhirst & Kennie Takahashi, engineers/mixers; Brian Lucey, mastering engineer
Track from: El Camino
Label: Nonesuch

Stronger (What Doesn’t Kill You)

Kelly Clarkson
Greg Kurstin, producer; Serban Ghenea, John Hanes, Greg Kurstin & Jesse Shatkin, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer
Label: RCA Records/19 Recordings Limited

We Are Young

Fun. Featuring Janelle Monáe

Jeff Bhasker, producer; Jeff Bhasker, Andrew Dawson, Ken Lewis, Pawel Sek & Stuart White, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer
Track from: Some Nights
Label: Fueled By Ramen

Thinkin Bout You

Frank Ocean
Frank Ocean & Shea Taylor, producers; Jeff Ellis, Mark “Spike” Stent, Pat Thrall & Marcos Tovar, engineers/mixers; Vlado Meller, mastering engineer
Track from: Channel Orange
Label: Def Jam

We Are Never Ever Getting Back Together

Taylor Swift
Max Martin, Shellback & Taylor Swift, producers; Serban Ghenea, Sam Holland, Michael Ilbert & John Hanes, engineer/mixers; Tom Coyne, mastering engineer
Label: Big Machine Records

  

2. Album Of The Year

Winner

Babel

Mumford & Sons
Markus Dravs, producer; Robin Baynton & Ruadhri Cushnan, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
Label: Glassnote

El Camino

The Black Keys
The Black Keys & Danger Mouse, producers; Tchad Blake, Tom Elmhirst & Kennie Takahashi, engineers/mixers; Brian Lucey, mastering engineer
Label: Nonesuch

Some Nights

Fun.
Janelle Monáe, featured artist; Jeff Bhasker, Emile Haynie, Jake One & TommyD, producers; Jeff Bhasker, Pete Bischoff, Jeff Chestek, Rich Costey, Andrew Dawson, Emile Haynie, Ken Lewis, Manny Marroquin, Sonny Pinnar, Pawel Sek & Stuart White, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer
Label: Fueled By Ramen

Channel Orange

Frank Ocean
André 3000, John Mayer, Earl Sweatshirt & Tyler, The Creator, featured artists; Om’Mas Keith, Malay, Frank Ocean, Pharrell & Shea Taylor, producers; Calvin Bailif, Andrew Coleman, Jeff Ellis, Doug Fenske, Om’Mas Keith, Malay, Frank Ocean, Ken Oriole, Philip Scott, Mark “Spike” Stent, Pat Thrall, Marcos Tovar & Vic Wainstein, engineers/mixers; Vlado Meller, mastering engineer
Label: Def Jam

Blunderbuss

Jack White
Jack White, producer; Vance Powell & Jack White, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
Label: Third Man/Columbia Records

 

3. Song Of The Year

Winner

We Are Young

Jack Antonoff, Jeff Bhasker, Andrew Dost & Nate Ruess, songwriters (Fun. Featuring Janelle Monáe)

Track from: Some Nights
Label: Fueled By Ramen; Publishers: WB Music, FBR Music, Bearvon Music/Rough Art/Shira Lee Lawrence Rick Music/Way Above Music/Sony ATV Songs

The A Team

Ed Sheeran, songwriter (Ed Sheeran)

Track from: +
Label: Elektra; Publisher: Sony/ATV Music Publishing

Adorn

Miguel Pimentel, songwriter (Miguel)

Label: RCA/Bystorm Entertainment; Publisher: Art Dealer Chic

Call Me Maybe

Tavish Crowe, Carly Rae Jepsen  & Josh Ramsay, songwriters (Carly Rae Jepsen)

Label: 604 Records/Schoolboy Records/Interscope; Publishers: Jepsen Music Publishing, Regular Monkey Productions, Crowe Music Publishing

Stronger (What Doesn’t Kill You)

Jörgen Elofsson, David Gamson, Greg Kurstin & Ali Tamposi, songwriters (Kelly Clarkson)

Label: RCA/19 Recordings; Publishers: Universal Music Publishing MGB Scandinavia, Perfect Storm Music Group/Sony ATV Music Publishing Scandinavia, BMG Gold Songs, Kurstin Music/EMI April Music

  

4. Best New Artist

Winner

Fun.

Alabama Shakes

Hunter Hayes

The Lumineers

Frank Ocean

 

5. Best Pop Solo Performance

Winner

Set Fire To The Rain [Live]

Adele
Track from: Live At The Royal Albert Hall
Label: XL/Columbia

Stronger (What Doesn’t Kill You)

Kelly Clarkson
Label: RCA Records/19 Recordings Limited

Call Me Maybe

Carly Rae Jepsen
Label: 604 Records/Schoolboy Records/Interscope

Wide Awake

Katy Perry

Label: Capitol

Where Have You Been

Rihanna

Track from: Talk That Talk
Label: Def Jam

  

6. Best Pop Duo/Group Performance

Winner

Somebody That I Used To Know

Gotye Featuring Kimbra
Track from: Making Mirrors
Label: Universal Republic

Shake It Out

Florence & The Machine

Track from: Ceremonials
Label: Universal Republic

We Are Young

Fun. Featuring Janelle Monáe

Track from: Some Nights
Label: Fueled By Ramen

Sexy And I Know It

LMFAO

Track from: Sorry For Party Rocking
Label: will.i.am/Interscope/Cherrytree Records

Payphone

Maroon 5 & Wiz Khalifa

Track from: Overexposed
Label: A & M/Octone

 

7. Best Pop Instrumental Album

Winner

Impressions

Chris Botti

Label: Columbia

24/7

Gerald Albright & Norman Brown

Label: Concord Jazz

Four Hands & A Heart Volume One

Larry Carlton

Label: 335 Records, Inc.

Live At The Blue Note Tokyo

Dave Koz

Label: Just Koz Entertainment

Rumbadoodle

Arun Shenoy

Label: Arun Shenoy Music Publishing

  

8. Best Pop Vocal Album

Winner

Stronger

Kelly Clarkson
Label: RCA Records/19 Recordings LLC

Ceremonials

Florence & The Machine

Label: Universal Republic

Some Nights

Fun.
Label: Fueled By Ramen

Overexposed

Maroon 5

Label: A&M/Octone

The Truth About Love

Pink

Label: RCA Records

  

9. Best Dance Recording

Winner

Bangarang

Skrillex Featuring Sirah

Skrillex, producer; Skrillex, mixer
Track from: Bangarang
Label: OWSLA/Big Beat/Atlantic

Levels

Avicii

Tim Bergling & Ash Pournouri, producers; Tim Bergling, mixer
Label: Levels/Atom Empire/Interscope

Let’s Go

Calvin Harris Featuring Ne-Yo

Calvin Harris, producer; Calvin Harris, mixer
Label: Ultra Music

Don’t You Worry Child

Swedish House Mafia Featuring John Martin

Steve Angello, Axwell & Sebastian Ingrosso, producers; Steve Angello, Axwell & Sebastian Ingrosso, mixers
Label: Astralwerks

I Can’t Live Without You

Al Walser

Al Walser, producer; Al Walser, mixer
Label: Cut The Bull Entertainment

 

10. Best Dance/Electronica Album

Winner

Bangarang

Skrillex

Label: OWSLA/Big Beat/Atlantic

Wonderland

Steve Aoki

Label: Ultra Music/ Dim Mak

Don’t Think

The Chemical Brothers

Label: Astralwerks

> Album Title Goes Here

Deadmau5

Label: Mau5trap Recordings/Ultra Music

Fire & Ice

Kaskade

Label: Ultra Music

  

11. Best Traditional Pop Vocal Album

Winner

Kisses On The Bottom

Paul McCartney

Label: Hear Music

Christmas

Michael Bublé

Label: 143/Reprise

A Holiday Carole

Carole King

Label: Hear Music

 

12. Best Rock Performance

Winner

Lonely Boy

The Black Keys
Track from: El Camino
Label: Nonesuch

Hold On

Alabama Shakes
Track from: Boys & Girls
Label: ATO Records

Charlie Brown

Coldplay

Label: Capitol

I Will Wait

Mumford & Sons
Track from: Babel
Label: Glassnote

We Take Care Of Our Own

Bruce Springsteen

Track from: Wrecking Ball
Label: Columbia Records

  

13. Best Hard Rock/Metal Performance

Winner

Love Bites (So Do I)

Halestorm

Track from: The Strange Case Of…
Label: Atlantic

I’m Alive

Anthrax

Label: Megaforce

Blood Brothers

Iron Maiden

Track from: En Vivo!
Label: UMe

Ghost Walking

Lamb Of God

Track from: Resolution
Label: Epic

No Reflection

Marilyn Manson

Track from: Born Villain
Label: Cooking Vinyl

Whose Life (Is It Anyways?)

Megadeth

Track from: Th1rt3en
Label: Roadrunner Records

  

14. Best Rock Song

Winner

Lonely Boy

Dan Auerbach, Brian Burton & Patrick Carney, songwriters (The Black Keys)

Track from: El Camino
Label: Nonesuch; Publisher: McMoore McLesst Publishing

Freedom At 21

Jack White, songwriter (Jack White )

Track from: Blunderbuss
Label: Columbia Records/ Third Man Records; Publisher: Third String Tunes

I Will Wait

Ted Dwane, Ben Lovett, Winston Marshall & Marcus Mumford, songwriters (Mumford & Sons)

Track from: Babel
Label: Glassnote

Madness

Matthew Bellamy, songwriter (Muse)

Label: Warner Bros.; Publisher: Warner Chappell

We Take Care Of Our Own

Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)

Track from: Wrecking Ball
Label: Columbia Records; Publisher: Bruce Springsteen

 

15. Best Rock Album

Winner

El Camino

The Black Keys
Label: Nonesuch

Mylo Xyloto

Coldplay

Label: Capitol

The 2nd Law

Muse

Label: WB

Wrecking Ball

Bruce Springsteen

Label: Columbia Records

Blunderbuss

Jack White
Label: Columbia Records/ Third Man Records

 

16. Best Alternative Music Album

Winner

Making Mirrors

Gotye
Label: Universal Republic

The Idler Wheel Is Wiser Than The Driver Of The Screw And Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do

Fiona Apple

Label: Epic/Clean Slate

Biophilia

Björk

Label: One Little Indian / Nonesuch

Hurry Up, We’re Dreaming.

M83

Label: Mute

Bad As Me

Tom Waits

Label: Anti Records

  

17. Best R&B Performance

Winner

Climax

Usher

Track from: Looking 4 Myself
Label: RCA Records

Thank You

Estelle

Track from: All Of Me
Label: Home School/Atlantic

Gonna Be Alright (F.T.B.)

Robert Glasper Experiment Featuring Ledisi

Track from: Black Radio
Label: Blue Note

I Want You

Luke James

Label: Mercury

Adorn

Miguel
Label: RCA Records / Bystorm Entertainment

  

18. Best Traditional R&B Performance

Winner

Love On Top

Beyoncé

Track from: 4
Label: Columbia Records

Lately

Anita Baker

Label: Blue Note

Wrong Side Of A Love Song

Melanie Fiona

Track from: The MF Life
Label: SRC

Real Good Hands

Gregory Porter

Track from: Be Good
Label: Motema Music

If Only You Knew

SWV

Track from: I Missed Us
Label: Mass Appeal Entertainment/E1 Music

 

19. Best R&B Song

Winner

Adorn

Miguel Pimentel, songwriter (Miguel)

Label: RCA/Bystorm Entertainment; Publisher: Art Dealer Chic

Beautiful Surprise

Tamia Hill, Claude Kelly & Salaam Remi, songwriters (Tamia)

Label: Plus 1 Music Group; Publishers: Plus 1 Publishing, Studiobeast Music/Warner Tamerlane Music/Linden Springfield/EMI Blackwood Music

Heart Attack

Benjamin Levin, Rico Love & Tremaine Neverson, songwriters (Trey Songz)

Track from: Chapter V
Label: Songbook/Atlantic; Publishers: Matza Ball Music/Where Da Kasz At, EMI Foray Music, April’s Boy Muzik/Warner Chappell Music

Pray For Me

Antonio Dixon, Kenny Edmonds, Anthony Hamilton & Patrick “jQue” Smith, songwriters (Anthony Hamilton)

Track from: Back To Love
Label: RCA; Publishers: Tappy Whyte’s Music/Songs of Universal, Faze 2 Music/Songs of Universal, Antonio Dixon’s Muzik/EMI April Music, Christopher Matthew Music Publishing/Songs of Windswept Pacific

Refill

Darhyl “DJ” Camper, Elle Varner & Andrew “Pop” Wansel, songwriters (Elle Varner)

Track from: Perfectly Imperfect
Label: RCA Records/MBK Entertainment; Publishers: Ellevision Music/Sony ATV Songs, Private Stock Entertainment/Songs of Universal, CampStar Music/EMI April

  

20. Best Urban Contemporary Album

Winner

Channel Orange

Frank Ocean
Label: Def Jam

Fortune

Chris Brown

Label: RCA Records

Kaleidoscope Dream

Miguel
Label: RCA Records / Bystorm Entertainment

 

21. Best R&B Album

Winner

Black Radio

Robert Glasper Experiment

Label: Blue Note

Back To Love

Anthony Hamilton

Label: RCA Records

Write Me Back

R. Kelly

Label: RCA Records

Beautiful Surprise

Tamia

Label: Plus 1 Music Group

Open Invitation

Tyrese

Label: Voltron Recordz

  

22. Best Rap Performance

Winner

N****s In Paris

Jay-Z & Kanye West

Track from: Watch The Throne
Label: Roc-A-Fella Records, LLC

HYFR (Hell Ya F***ing Right)

Drake Featuring Lil’ Wayne

Track from: Take Care
Label: Cash Money Records

Daughters

Nas

Track from: Life Is Good
Label: Def Jam

Mercy

Kanye West Featuring Big Sean, Pusha T & 2 Chainz

Label: G.O.O.D. Music / Island Def Jam

I Do

Young Jeezy Featuring Jay-Z & André 3000

Track from: TM: 103 Hustlerz Ambition
Label: Def Jam

 

23. Best Rap/Sung Collaboration

Winner

No Church In The Wild

Jay-Z & Kanye West Featuring Frank Ocean  & The-Dream

Track from: Watch The Throne
Label: Roc-A-Fella Records, LLC

Wild Ones

Flo Rida Featuring Sia

Track from: Wild Ones
Label: Poe Boy/Atlantic

Tonight (Best You Ever Had)

John Legend Featuring Ludacris

Label: Epic Records

Cherry Wine

Nas Featuring Amy Winehouse

Track from: Life Is Good
Label: Def Jam

Talk That Talk

Rihanna Featuring Jay-Z

Track from: Talk That Talk
Label: Def Jam

  

24. Best Rap Song

Winner

N****s In Paris

Shawn Carter, Mike Dean, Chauncey Hollis & Kanye West, songwriters (W.A. Donaldson, songwriter) (Jay-Z & Kanye West)

Track from: Watch The Throne
Label: Roc-A-Fella Records; Publishers: Hit-Boy Music/Very Good Beats, Hip Hop Since 1978, Dean’s List Productions, Unichappell Music

Daughters

Nasir Jones & Ernest Wilson, songwriters (Patrick Adams, Gary DeCarlo, Dale Frashuer & Paul Leka, songwriters) (Nas)

Track from: Life Is Good
Label: Def Jam; Publishers: Rich Daily Since ’71, Universal Music Publishing, Unichappell Music

Lotus Flower Bomb

Olubowale Akintimehin, S. Joseph Dew, Jerrin Howard, Walker Johnson & Miguel Jontel Pimentel, songwriters (Wale Featuring Miguel)

Label: MMG/Warner Bros.; Publishers: WB Music/Deadstock Music/Verrin Howard/Miguel Jontel Pimentel Publishing/Fusician Publishing

Mercy

Sean Anderson, Mike Dean, Tauheed Epps, Willie Hansbro, Malik Yusef Jones, Anthony Khan, Stephen Taft, James Thomas, Terrence Thornton, Herbert Turner  & Kanye West, songwriters (Denzie Beagle, Winston Riley, Reggie Stepper & Reggie Williams, songwriters)

(Kanye West Featuring Big Sean, Pusha T & 2 Chainz)
Label: G.O.O.D. Music; Publishers: Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood/RLFG Music/FF to Def Pub./Neighborhood Pusha/Sony ATV Songs/Ty Epps Music/Copyright Control/Roynet Music/Dub Plate Music

The Motto

Dwayne Carter, Aubrey Graham, Noah “40” Shebib & Tyler Williams, songwriters (Drake Featuring Lil’ Wayne)

Track from: Take Care
Label: Cash Money Records

Young, Wild & Free

Calvin Broadus, Chris Brody Brown, Philip Lawrence, Ari Levine, Peter Hernandez & Cameron Thomaz, songwriters (T. Bluechel, M. Borrow, T. Griffin, K. Jackson, N. Lee & M. Newman, songwriters) (Snoop Dogg & Wiz Khalifa Featuring Bruno Mars)

 
Track from: Mac And Devin Go To High School: Music From And Inspired By The Movie
Label: Atlantic; Publishers: My Own Chit Publishing/EMI Blackwood, PGH Sound, Mars Force Music/Roc Nation Music, Toy Plane Music-Universal Music, Westside Independent, WB Music, Late 80’s Music, Beechwood Music, BMG Platinum, Rebellion Corps.

  

25. Best Rap Album

Winner

Take Care

Drake

Label: Cash Money Records

Food & Liquor II: The Great American Rap Album, Pt. 1

Lupe Fiasco

Label: Atlantic

Life Is Good

Nas

Label: Def Jam

Undun

The Roots

Label: Island Def Jam

God Forgives, I Don’t

Rick Ross

Label: Def Jam

Based On A T.R.U. Story

2 Chainz

Label: Island Def Jam

  

26. Best Country Solo Performance

Winner

Blown Away

Carrie Underwood

Track from: Blown Away
Label: 19 Recordings Limited/Arista Nashville

Home

Dierks Bentley

Label: Capitol Records Nashville

Springsteen

Eric Church

Label: EMI Records Nashville

Cost Of Livin’

Ronnie Dunn

Label: Arista Nashville

Wanted

Hunter Hayes
Track from: Hunter Hayes
Label: Atlantic

Over

Blake Shelton

Track from: Red River Blue
Label: Warner Bros. Records

  

27. Best Country Duo/Group Performance

Winner

Pontoon

Little Big Town

Label: Capitol Records Nashville

Even If It Breaks Your Heart

Eli Young Band

Label: Republic Nashville

Safe & Sound

Taylor Swift & The Civil Wars

Label: Big Machine Records/Universal Republic

On The Outskirts Of Town

The Time Jumpers

Track from: The Time Jumpers
Label: Rounder

I Just Come Here For The Music

Don Williams Featuring Alison Krauss

Label: Sugar Hill Records

  

28. Best Country Song

Winner

Blown Away

Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters (Carrie Underwood)

Track from: Blown Away
Label: 19 Recordings Limited/Arista Nashville; Publishers: Global Dog Music/Lunalight Music, Big Loud Songs/Angel River Songs

Cost Of Livin’

Phillip Coleman & Ronnie Dunn, songwriters (Ronnie Dunn)

Label: Arista Nashville; Publishers: Tractor Radio Songs, Sony/ATV Tree Publishing/Showbilly Music

Even If It Breaks Your Heart

Will Hoge & Eric Paslay, songwriters (Eli Young Band)

Label: Republic Nashville; Publishers: Cal IV Songs/Will Hoge Music

So You Don’t Have To Love Me Anymore

Jay Knowles & Adam Wright, songwriters (Alan Jackson)

Label: EMI Records Nashville/ACR Records; Publishers: Alrighty Den Music, Dean-Parnell Music, Acme Nashville

Springsteen

Eric Church, Jeff Hyde & Ryan Tyndell, songwriters (Eric Church)

Label: EMI Records Nashville; Publishers: Sony/ATV Tree Publishing/Sinnerlina Music/ole Purple Cape Music, Bug Music/Mamma’s Cornbread Music

 

29. Best Country Album

Winner

Uncaged

Zac Brown Band

Label: Southern Ground/Atlantic

Hunter Hayes

Hunter Hayes
Label: Atlantic

Living For A Song: A Tribute To Hank Cochran

Jamey Johnson

Label: Mercury Records

Four The Record

Miranda Lambert

Label: The RCA Records Label Nashville

The Time Jumpers

The Time Jumpers

Label: Rounder

 

30. Best New Age Album

Winner

Echoes Of Love

Omar Akram

Label: Real Music

Live Ananda

Krishna Das

Label: Krishna Das Music

Bindu

Michael Brant DeMaria

Label: Ontos Music

Deep Alpha

Steven Halpern

Label: Steven Halpern’s Inner Peace Music

Light Body

Peter Kater

Label: Mysterium Music

Troubadours On The Rhine

Loreena McKennitt

Label: Verve

 

31. Best Improvised Jazz Solo

Winner

Hot House

Gary Burton & Chick Corea, soloists

Track from: Hot House
Label: Concord Jazz

Cross Roads

Ravi Coltrane, soloist

Track from: Spirit Fiction
Label: Blue Note

Alice In Wonderland

Chick Corea, soloist

Track from: Further Explorations (Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian)
Label: Concord Jazz

J. Mac

Kenny Garrett, soloist

Track from: Seeds From The Underground
Label: Mack Avenue Records

Ode

Brad Mehldau, soloist

Track from: Ode (Brad Mehldau Trio)
Label: Nonesuch

  

32. Best Jazz Vocal Album

Winner

Radio Music Society

Esperanza Spalding

Label: Heads Up International

Soul Shadows

Denise Donatelli

Label: Savant Records

1619 Broadway: The Brill Building Project

Kurt Elling

Label: Concord Jazz

Live

Al Jarreau (And The Metropole Orkest)

Label: Concord

The Book Of Chet

Luciana Souza

Label: Sunnyside Records

 

33. Best Jazz Instrumental Album

Winner

Unity Band

Pat Metheny Unity Band

Label: Nonesuch

Further Explorations

Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian

Label: Concord Jazz

Hot House

Chick Corea & Gary Burton

Label: Concord Jazz

Seeds From The Underground

Kenny Garrett

Label: Mack Avenue Records

Blue Moon

Ahmad Jamal

Label: Jazz Village

  

34. Best Large Jazz Ensemble Album

Winner

Dear Diz (Every Day I Think Of You)

Arturo Sandoval

Label: Concord Jazz

Centennial: Newly Discovered Works Of Gil Evans

Gil Evans Project

Label: ArtistShare

For The Moment

Bob Mintzer Big Band

Label: MCG Jazz

  

35. Best Latin Jazz Album

Winner

¡Ritmo!

The Clare Fischer Latin Jazz Big Band

Label: Clare Fischer Productions/Clavo Records

Flamenco Sketches

Chano Domínguez

Label: Blue Note

Multiverse

Bobby Sanabria Big Band

Label: Jazzheads

Duos III

Luciana Souza

Label: Sunnyside Records

New Cuban Express

Manuel Valera New Cuban Express

Label: Mavo Records

  

36. Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance

Winner

10,000 Reasons (Bless The Lord)

Matt Redman

Track from: 10,000 Reasons
Label: sixstepsrecords/Sparrow Records

Jesus, Friend Of Sinners

Casting Crowns

Track from: Come To The Well
Label: Beach Street/Reunion Records

Take Me To The King

Tamela Mann

Label: Tillymann Music Group

Go Get It

Mary Mary

Label: Columbia Records

My Testimony

Marvin Sapp

Track from: I Win
Label: Verity Gospel Music Group

  

37. Best Gospel Song

Winner

Go Get It

Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters (Mary Mary)

Label: Columbia; Publishers: EMI April Music, It’s Tea Tyme, That’s Plum Song, Wet Ink Red Music

Hold On

Cheryl Fortune, James Fortune & Terence Vaughn, songwriters (James Fortune & FIYA, Monica & Fred Hammond)

Track from: Identity
Label: Light Records/eOne Music/Fiya World

I Feel Good

Phillip Feaster, Fred Hammond, Jonathan Miller & Calvin Rodgers, songwriters (Fred Hammond)

Track from: God, Love & Romance
Label: Verity Gospel Music Group; Publishers: fHammond Music/Bridge Bldg Music/CJMS Music/Music Feast Productions/Jonathan Miller Publishing

My Testimony

Aaron Lindsey & Marvin Sapp, songwriters (Marvin Sapp)

Track from: I Win
Label: Verity Gospel Music Group; Publishers: Universal Music-Brentwood Benson Songs/Marvin L. Sapp Music/Ardent Media

Released

Donald Lawrence, songwriter (Bill Winston & Living Word Featuring Donald Lawrence)

Label: Source Media; Publisher: Quiet Water Ent.

  

38. Best Contemporary Christian Music Song

Tie

10,000 Reasons (Bless The Lord)

Jonas Myrin & Matt Redman, songwriters (Matt Redman)

Track from: 10,000 Reasons
Label: sixstepsrecords/Sparrow Records; Publishers: Thankyou Music/sixsteps Music/worshiptogether.com Songs/Said And Done Music/Shout! Publishing

Tie

Your Presence Is Heaven

Israel Houghton & Micah Massey, songwriters (Israel & New Breed)

Track from: Jesus At The Center Live
Label: Integrity Music; Publishers: Integrity’s Praise! Music/Sound of the New Breed, Regenerate Music

Jesus, Friend Of Sinners

Mark Hall & Matthew West, songwriters (Casting Crowns)

Track from: Come To The Well
Label: Beach Street/Reunion Records

When Mercy Found Me

Jeff Pardo & Rhett Walker, songwriters (Rhett Walker Band)

Track from: Come To The River
Label: Essential Records; Publishers: Sony ATV Music, Ships In A Bottle/Simple Tense Songs

White Flag

Jason Ingram, Matt Maher, Matt Redman & Chris Tomlin, songwriters (Passion & Chris Tomlin)

Track from: White Flag
Label: sixstepsrecords/Sparrow Records; Publishers: sixsteps Music/worshiptogether.com Songs/Vamos Publishing/Said And Done Music/Valley of the Songs Music/Sony ATV Timber Publishing/West Main Music/Windsor Hill Music/Thankyou Music

  

39. Best Gospel Album

Winner

Gravity

Lecrae

Label: Reach Records

Identity

James Fortune & FIYA

Label: Light Records/eOne Music/Fiya World

Jesus At The Center Live

Israel & New Breed

Label: Integrity Music

I Win

Marvin Sapp

Label: Verity Gospel Music Group

Worship Soul

Anita Wilson

Label: EMI Gospel

  

40. Best Contemporary Christian Music Album

Winner

Eye On It

TobyMac

Label: ForeFront Records

Come To The Well

Casting Crowns

Label: Beach Street/Reunion Records

Where I Find You

Kari Jobe

Label: Sparrow Records

Gold

Britt Nicole

Label: Sparrow Records

Into The Light

Matthew West

Label: Sparrow Records

 

41. Best Latin Pop Album

Winner

MTV Unplugged Deluxe Edition

Juanes

Label: Universal Music Latino

Independiente

Ricardo Arjona

Label: Metamorfosis

Ilusión

Fonseca

Label: Sony Music Latin

Kany Garcia

Kany Garcia

Label: Sony  Music

¿Con Quién Se Queda El Perro?

Jesse Y Joy

Label: Warner Music Latina

  

42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Winner

Imaginaries

Quetzal

Label: Smithsonian Folkways Recordings

Campo

Campo

Label: Bizarro Records

Déjenme Llorar

Carla Morrison

Label: Cosmica Records

Electro-Jarocho

Sistema Bomb

Label: Round Whirled Records

La Bala

Ana Tijoux

Label: Nacional Records

 

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Winner

Pecados Y Milagros

Lila Downs

Label: Sony Music

Sembrando Flores

Los Cojolites

Label: Round Whirled Records

365 Días

Los Tucanes De Tijuana

Label: Fonovisa

Oye

Mariachi Divas De Cindy Shea

Label: Shea Records/East Side Records

El Primer Ministro

Gerardo Ortiz

Label: Sony Music Latin

  

44. Best Tropical Latin Album

Winner

Retro

Marlow Rosado Y La Riqueña

Label: Pink Chaos Productions

Cubano Soy

Raúl Lara Y Sus Soneros

Label: Spanish Music Records

Desde Nueva York A Puerto Rico

Eddie Montalvo

Label: Señor Marcha Records

Formula Vol. 1

Romeo Santos

Label: Sony Music

 

45. Best Americana Album

Winner

Slipstream

Bonnie Raitt

Label: Redwing Records

The Carpenter

The Avett Brothers

Label: Universal Republic

From The Ground Up

John Fullbright

Label: Blue Dirt Records

The Lumineers

The Lumineers
Label: Dualtone Music Group

Babel

Mumford & Sons
Label: Glassnote

 

46. Best Bluegrass Album

Winner

Nobody Knows You

Steep Canyon Rangers

Label: Rounder

The Gospel Side Of

Dailey & Vincent

Label: Rounder/Cracker Barrel

Life Finds A Way

The Grascals

Label: Mountain Home Music Company

Beat The Devil And Carry A Rail

Noam Pikelny

Label: Compass Records

Scratch Gravel Road

Special Consensus

Label: Compass Records

 

47. Best Blues Album

Winner

Locked Down

Dr. John

Label: Nonesuch

33 1/3

Shemekia Copeland

Label: Telarc International

Let It Burn

Ruthie Foster

Label: Blue Corn Music

And Still I Rise

Heritage Blues Orchestra

Label: Raisin’ Music

Bring It On Home

Joan Osborne

Label: Saguaro Road

 

48. Best Folk Album

Winner

The Goat Rodeo Sessions

Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile

Label: Sony Classical

Leaving Eden

Carolina Chocolate Drops

Label: Nonesuch

Election Special

Ry Cooder

Label: Perro Verde/Nonesuch

Hambone’s Meditations

Luther Dickinson

Label: Songs Of The South

This One’s For Him: A Tribute To Guy Clark

(Various Artists)

Shawn Camp & Tamara Saviano, producers
Label: Icehouse Music

 

49. Best Regional Roots Music Album

Winner

The Band Courtbouillon

Wayne Toups, Steve Riley & Wilson Savoy

Label: Valcour Records

Malama Ko Aloha (Keep Your Love)

Keola Beamer

Label: ‘Ohe Records

Shi Kéyah – Songs For The People

Radmilla Cody

Label: Canyon Records

Pilialoha

Weldon Kekauoha

Label: ‘Ohelo Records

Nothin’ But The Best

Corey Ledet With Anthony Dopsie And André Thierry

Label: Corey Ledet

  

50. Best Reggae Album

Winner

Rebirth

Jimmy Cliff

Label: UMe/Sunpower

Miracle

The Original Wailers

Label: MRG Recordings

Tomahawk Technique

Sean Paul

Label: VP/Atlantic

New Legend – Jamaica 50th Edition

Sly & Robbie & The Jam Masters

Label: Mondo Tunes

Reggae Got Soul: Unplugged On Strawberry Hill

Toots And The Maytals

Label: Metropolis Recordings

 

51. Best World Music Album

Winner

The Living Room Sessions Part 1

Ravi Shankar

Label: East Meets West Music

Folila

Amadou & Mariam

Label: Because Music / Nonesuch

On A Gentle Island Breeze

Daniel Ho

Label: Wind Music Int’l Corp. & Daniel Ho Creations

Jabulani

Hugh Masekela

Label: Listen 2 Entertainmnet Group/Razor & Tie

Traveller

Anoushka Shankar

Label: Deutsche Grammophon/Universal

  

52. Best Children’s Album

Winner

Can You Canoe?

The Okee Dokee Brothers

Label: Okee Dokee Music LLC

High Dive And Other Things That Could Have Happened…

Bill Harley

Label: Round River Records

JumpinJazz Kids – A Swinging Jungle Tale – Featuring Al Jarreau, Hubert Laws And Dee Dee Bridgewater

James Murray & Various Artists

Label: JumpinJazzKids

Little Seed: Songs For Children By Woody Guthrie

Elizabeth Mitchell

Label: Smithsonian Folkways Recordings

Radio Jungle

The Pop Ups

Label: The Pop Ups

  

53. Best Spoken Word Album

Winner

Society’s Child: My Autobiography

Janis Ian

Label: Audible, Inc.

American Grown (Michelle Obama)

(Various Artists)

Scott Creswell & Dan Zitt, producers
Label: Random House Audio/Books on Tape

Back To Work: Why We Need Smart Government For A Strong Economy

Bill Clinton

Label: Random House Audio/Books on Tape

Drift: The Unmooring Of American Military Power

Rachel Maddow

Label: Random House Audio/Books on Tape

Seriously… I’m Kidding

Ellen DeGeneres

Label: Hachette Audio

 

54. Best Comedy Album

Winner

Blow Your Pants Off

Jimmy Fallon

Label: Warner Bros. Records/LoudMouth Entertainment

Cho Dependent (Live In Concert)

Margaret Cho

Label: Clownery Productions, Rocket Science

In God We Rust

Lewis Black

Label: Comedy Central Records

Kathy Griffin: Seaman 1st Class

Kathy Griffin

Label: Donut Run, Inc.

Mr. Universe

Jim Gaffigan

Label: Comedy Central Records

Rize Of The Fenix

Tenacious D

Label: Columbia Records

  

55. Best Musical Theater Album

Winner

Once: A New Musical

Steve Kazee & Cristin Milioti, principal soloists; Steven Epstein & Martin Lowe, producers (Glen Hansard & Marketa Irglova, composers/lyricists) (Original Broadway Cast With Steve Kazee, Cristin Milioti & Others)

Label: Masterworks

Follies

Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters & Ron Raines, principal soloists; Philip Chaffin & Tommy Krasker, producers (Stephen Sondheim, composer/lyricist)

(New Broadway Cast With Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters, Ron Raines & Others)
Label: PS Classics

The Gershwins’ Porgy And Bess

David Alan Grier, Norm Lewis & Audra McDonald, principal soloists; Tommy Krasker, producer (George Gershwin, composer; Ira Gershwin, Dorothy Heyward & DuBose Heyward, lyricists)

(New Broadway Cast With Audra McDonald, Norm Lewis, David Alan Grier & Others)
Label: PS Classics

Newsies

Jeremy Jordan & Kara Lindsay, principal soloists; Frank Filipetti, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, producers (Alan Menken, composer; Jack Feldman, lyricist) (Original Broadway Cast With Jeremy Jordan, Kara Lindsay & Others)

Label: Ghostlight Records/ Razor & Tie

Nice Work If You Can Get It

Matthew Broderick & Kelli O’Hara, principal soloists; David Chase, Bill Elliott & Robert Sher, producers (George Gershwin, composer; Ira Gershwin, lyricist) (Original Broadway Cast With Matthew Broderick, Kelli O’Hara & Others)

Label: Shout! Factory

 

56. Best Compilation Soundtrack For Visual Media

Winner

Midnight In Paris

(Various Artists)

Label: Madison Gate Records, Inc.

The Descendants

(Various Artists)

Dondi Bastone & Alexander Payne, producers
Label: Sony Classical/Fox Music

Marley

(Bob Marley & The Wailers)

Chris Blackwell & Barry Cole, producers
Label: UMe/Island/Tuff Gong

The Muppets

(Various Artists)

Kaylin Frank & Mitchell Leib, producers
Label: Walt Disney Records

Rock Of Ages

(Various Artists)

Adam Anders & Peer Astrom, producers
Label: WaterTower Music

 

57. Best Score Soundtrack For Visual Media

Winner

The Girl With The Dragon Tattoo

Trent Reznor & Atticus Ross, composers

Label: Null/Madison Gate

The Adventures Of Tintin – The Secret Of The Unicorn

John Williams, composer

Label: Sony Classical

The Artist

Ludovic Bource, composer

Label: Sony Classical

The Dark Knight Rises

Hans Zimmer, composer

Label: WaterTower Music

Hugo

Howard Shore, composer

Label: Howe Records

Journey

Austin Wintory, composer

Label: Sony Computer Entertainment America

  

58. Best Song Written For Visual Media

Winner

Safe & Sound (From The Hunger Games)

T Bone Burnett, Taylor Swift, John Paul White & Joy Williams, songwriters

(Taylor Swift Featuring The Civil Wars)
Label: Big Machine Records/Universal Republic; Publishers: Sony ATV Tree Publishing, Taylor Swift Music, Sensibility Songs, Absurd Music, Shiny Happy Music, Baffle Music, Henry Burnett Music

Abraham’s Daughter (From The Hunger Games)

T Bone Burnett, Win Butler & Régine Chassagne, songwriters (Arcade Fire)

Label: Universal Republic; Publishers: Régine Chassagne, Absurd Music, Win Butler, Henry Burnett Music, Baffle Music

Learn Me Right (From Brave)

Mumford & Sons, songwriters (Birdy & Mumford & Sons)

Label: Walt Disney Records/Pixar; Publisher: Pixar Talking Pictures

Let Me Be Your Star (From Smash)

Marc Shaiman & Scott Wittman, songwriters (Katharine McPhee & Megan Hilty)

Label: Columbia; Publishers: Winding Brook Way Music, Walli Woo Entertainment

Man Or Muppet (From The Muppets)

Bret McKenzie, songwriter (Jason Segel & Walter)

Label: Walt Disney; Publisher: Fuzzy Muppet Songs

  

59. Best Instrumental Composition

Winner

Mozart Goes Dancing

Chick Corea, composer (Chick Corea & Gary Burton)

Track from: Hot House
Label: Concord Jazz

December Dream

Chuck Loeb, composer (Fourplay)

Track from: Esprit De Four
Label: Heads Up International

Music Of Ansel Adams: America

Chris Brubeck & Dave Brubeck, composers (Temple University Symphony Orchestra)

Label: BCM&D Records

Overture, Waltz And Rondo

Bill Cunliffe, composer (Temple University Symphony Orchestra)

Label: BCM&D Records

Without A Paddle

Bill Holman, composer (Tall & Small)

Track from: High On You
Label: Bosco Records

  

60. Best Instrumental Arrangement

Winner

How About You

Gil Evans, arranger (Gil Evans Project)

Track from: Centennial – Newly Discovered Works Of Gil Evans
Label: ArtistShare

Afro-Cuban Jazz Suite For Ellington

Michael Philip Mossman, arranger (Bobby Sanabria Big Band)

Track from: Multiverse
Label: Jazzheads

Irrequieto

Bob Mintzer, arranger (Bob Mintzer Big Band)

Track from: For The Moment
Label: MCG Jazz

A Night In Tunisia (Actually An Entire Weekend!)

Wally Minko, arranger (Arturo Sandoval)

Track from: Dear Diz (Every Day I Think Of You)
Label: Concord Jazz

Salt Peanuts! (Mani Salado)

Gordon Goodwin, arranger (Arturo Sandoval)

Track from: Dear Diz (Every Day I Think Of You)
Label: Concord Jazz

  

61. Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)

Winner

City Of Roses

Thara Memory & Esperanza Spalding, arrangers (Esperanza Spalding)

Track from: Radio Music Society
Label: Heads Up International

Look To The Rainbow

Gil Evans, arranger (Gil Evans Project and Luciana Souza)

Track from: Centennial – Newly Discovered Works Of Gil Evans
Label: ArtistShare

Out There

Shelly Berg, arranger (Lorraine Feather)

Track from: Tales Of The Unusual
Label: Jazzed Media

Spain (I Can Recall)

Vince Mendoza, arranger (Al Jarreau And The Metropole Orkest)

Track from: Live
Label: Concord Records

Wild Is The Wind

Nan Schwartz, arranger (Whitney Claire Kaufman)

Track from: The Greatest Film Scores Of Dimitri Tiomkin
Label: LSO Live

  

62. Best Recording Package

Winner

Biophilia

Michael Amzalag & Mathias Augustyniak, art directors (Björk)

Label: One Little Indian / Nonesuch

Boys & Girls

Brett Kilroe, art director (Alabama Shakes)

Label: ATO Records

Charmer

Gail Marowitz, art director (Aimee Mann)

Label: SuperEgo Records

Love This Giant

Noah Wall, art director (David Byrne & St. Vincent)

Label: 4AD

Swing Lo Magellan

David Longstreth, art director (Dirty Projectors)

Label: Domino Recording Company

  

63. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

Winner

Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection

Fritz Klaetke, art director (Woody Guthrie)

Label: Smithsonian Folkways Recordings

The Girl With The Dragon Tattoo (Soundtrack From The Motion Picture)

Rob Sheridan, art director (Trent Reznor & Atticus Ross)

Label: Null/Madison Gate Records

Go Fly A Kite

Kate Iltis, Ben Kweller, Liz Kweller, Erin Mayes, art directors (Ben Kweller)

Label: The Noise Company

Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition)

Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul And Linda McCartney)

Label: Hear Music

Some Girls: Super Deluxe Edition

Stephen Kennedy & Jimmy Tilley, art directors (The Rolling Stones)

Label: UMe/Universal Republic

  

64. Best Album Notes

Winner

Singular Genius: The Complete ABC Singles

Billy Vera, album notes writer (Ray Charles)

Label: Concord

Banjo Diary: Lessons From Tradition

Stephen Wade, album notes writer (Stephen Wade)

Label: Smithsonian Folkways

First Recordings: 50th Anniversary Edition

Hans Olof Gottfridsson, album notes writer (The Beatles With Tony Sheridan)

Label: Time Life

The Pearl Sessions

Holly George-Warren, album notes writer (Janis Joplin)

Label: Columbia/Legacy

Piazzolla In Brooklyn

Fernando Gonzalez, album notes writer (Pablo Aslan Quintet)

Label: Soundbrush

  

65. Best Historical Album

Winner

The Smile Sessions (Deluxe Box Set)

Alan Boyd, Mark Linett, Brian Wilson & Dennis Wolfe, compilation producers; Mark Linett, mastering engineer (The Beach Boys)

Label: Capitol Records

He Is My Story: The Sanctified Soul Of Arizona Dranes

Josh Rosenthal, compilation producer; Bryan Hoffa & Christopher King, mastering engineers (Arizona Dranes)

Label: Tompkins Square

Old-Time Smoky Mountain Music: 34 Historic Songs, Ballads, And Instrumentals Recorded In The Great Smoky Mountains By “Song Catcher” Joseph S. Hall

Kent Cave, Michael Montgomery & Ted Olson, compilation producers; John Fleenor & Steve Kemp, mastering engineers (Various Artists)

Label: Great Smoky Mountains Association

Opika Pende: Africa At 78 RPM

Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward, compilation producers; Michael Graves,

mastering engineer (Various Artists)
Label: Dust-to-Digital

Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition)

Paul McCartney, compilation producer; Simon Gibson, Guy Massey & Steve Rooke,

mastering engineers (Paul And Linda McCartney)
Label: MPL/Hear Music/Concord

Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection

Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering

engineer (Woody Guthrie)
Label: Smithsonian Folkways Recordings

  

66. Best Engineered Album, Non-Classical

Winner

The Goat Rodeo Sessions

Richard King, engineer; Richard King, mastering engineer (Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile)

Label: Sony Classical

The Absence

Moogie Canazio & Al Schmitt, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Melody Gardot)

Label: Verve/Decca

Ashes & Fire

Glyn Johns, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Ryan Adams)

Label: Capitol

Love Is A Four Letter Word

Joe Chiccarelli, Steve Churchyard, Lars Fox, Graham Hope, Tony Maserati & Morgan Stratton, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Jason Mraz)

Label: Atlantic

Slingshot

Helik Hadar, engineer; Bernie Grundman, mastering engineer (Rebecca Pidgeon)

Label: Decca/Toy Canteen Records

  

67. Producer Of The Year, Non-Classical

Winner

Dan Auerbach

  • El Camino (The Black Keys) (A)
  • Locked Down (Dr. John) (A)
  • Savage (Hacienda) (S)
  • Shakedown (Hacienda) (A)

Jeff Bhasker

  • Some Nights (Fun.) (A)

Diplo

  • Climax (Usher) (T)
  • Get Free (Major Lazer Featuring Amber Coffman) (S)
  • La La La (Snoop Lion) (S)
  • Lies (Marina And The Diamonds) (T)
  • Look At These Hoes (Santigold) (T)
  • Push And Shove (No Doubt Featuring Busy Signal & Major Lazer) (T)
  • Slight Work (Wale Featuring Big Sean) (T)
  • Thought Of You (Justin Bieber) (T)
  • Too Close (Alex Clare) (T)

Markus Dravs

  • Babel (Mumford & Sons) (A)
  • Mylo Xyloto (Coldplay) (A)

Salaam Remi

  • Back To Love (Anthony Hamilton) (T)
  • Between The Cheats (Amy Winehouse) (T)
  • Girl On Fire (Alicia Keys & Nicki Minaj) (S)
  • How Many Drinks? (Miguel) (T)
  • Life Is Good (Nas) (A)
  • Like Smoke (Amy Winehouse Featuring Nas) (T)
  • Running (Melanie Fiona Featuring Nas) (T)
  • Sins Of My Father (Usher) (T)
  • A Song For You (Amy Winehouse) (T)

  

68. Best Remixed Recording, Non-Classical

Winner

Promises (Skrillex & Nero Remix)

Skrillex, remixer (Nero)

Joseph Ray, Skrillex & Daniel Stephens, remixers
Label: Cherry Tree/Interscope

In My Mind (Axwell Remix)

Axel Hedfors, remixer (Ivan Gough & Feenixpawl Featuring  Georgi Kay)

Label: Neon Records/Axtone/Big Beat Records

Lie Down In Darkness (Photek Remix)

Photek, remixer (Moby)

Track from: Destroyed Remixed
Label: Little Idiot

Midnight City (Eric Prydz Private Remix)

Eric Prydz, remixer (M83)

Label: Mute

The Veldt (Tommy Trash Remix)

Thomas Olsen, remixer (Deadmau5 Featuring Chris James)

Label: Ultra Music

  

69. Best Surround Sound Album

Winner

Modern Cool

Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Michael Friedman, surround producer (Patricia Barber)

Label: Premonition Records

Chamberland

David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber)

Label: 51bpm.com llc

Quiet Winter Night

Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Hoff Ensemble)

Label: 2L (Lindberg Lyd)

Rupa-Khandha

Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Marina Ledin & Victor Ledin, surround producers (Los Angeles Percussion Quartet)

Label: Sono Luminus

Storm Corrosion

Steven Wilson, surround mix engineer; Steven Wilson, surround mastering

engineer; Steven Wilson, surround producer (Storm Corrosion)
Label: Roadrunner Records

 

70. Best Engineered Album, Classical

Winner

Life & Breath – Choral Works By René Clausen

Tom Caulfield & John Newton, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Charles Bruffy & Kansas City Chorale)

Label: Chandos

Americana

Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (Modern Mandolin Quartet)

Label: Sono Luminus

Beethoven: The Late String Quartets, Op. 127 & 131

Bruce Egre, engineer (Brentano String Quartet)

Label: Aeon

Music For A Time Of War

Jesse Lewis & John Newton, engineers; Jesse Brayman, mastering engineer (Carlos Kalmar & The Oregon Symphony)

Label: PentaTone Classics

Souvenir

Morten Lindberg, engineer; Morten Lindberg, mastering engineer (TrondheimSolistene)

Label: 2L (Lindberg Lyd)

  

71. Producer Of The Year, Classical

Winner

Blanton Alspaugh

  • Chamber Symphonies (Gregory Wolynec & Gateway Chamber Orchestra)
  • Davis: Río De Sangre (Joseph Rescigno, Vale Rideout, Ava Pine, John Duykers, Kerry Walsh, Guido LeBron, The Florentine Opera Company & Milwaukee Symphony Orchestra)
  • Gjeilo: Northern Lights (Charles Bruffy & Phoenix Chorale)
  • In Paradisum (Brian A. Schmidt & South Dakota Chorale)
  • Life & Breath – Choral Works By René Clausen (Charles Bruffy & Kansas City Chorale)
  • Music For A Time Of War (Carlos Kalmar & The Oregon Symphony)
  • Musto: The Inspector (Glen Cortese & Wolf Trap Opera Company)

Tim Handley

  • Berlioz: Symphonie Fantastique (Leonard Slatkin & Orchestre National De Lyon)
  • Debussy: Orchestral Works, Vol. 7 (Jun Märkl & Orchestre National De Lyon)
  • Debussy: 24 Préludes (Jun Märkl & Royal Scottish National Orchestra)
  • Fuchs, K.: Atlantic Riband; American Rhapsody; Divinium Mysterium (JoAnn Falletta, Paul Silverthorne, Michael Ludwig & London Symphony Orchestra)
  • Gershwin: Piano Concerto In F; Rhapsody No. 2; I Got Rhythm Variations (Orion Weiss, JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
  • Hailstork: An American Port Of Call (JoAnn Falletta, Virginia Symphony Chorus & Virginia Symphony Orchestra)
  • Holst: Cotswolds Symphony; Walt Whitman Overture (JoAnn Falletta & Ulster Orchestra)
  • Mahler: Symphony No. 1 (Marin Alsop & Baltimore Symphony Orchestra)
  • Roussel: Le Festin De L’Araignée (Stéphane Denève & Royal Scottish National Orchestra)
  • Still: Symphonies Nos. 2 & 3 (John Jeter & Fort Smith Symphony)

Marina Ledin, Victor Ledin

  • Americana (Modern Mandolin Quartet)
  • Brubeck & American Poets (Lynne Morrow & Pacific Mozart Ensemble)
  • Delibes: Sylvia; Coppélia (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)
  • Mind Meld (ZOFO Duet)
  • Rupa-Khandha (Los Angeles Percussion Quartet)
  • Weigl: Isle Of The Dead; Six Fantasies; Pictures & Tales; Night Fantasies (Joseph Banowetz)

James Mallinson

  • Britten: War Requiem (Gianandrea Noseda, Joseph Cullen, Alastair Tighe, Choir Of Eltham College, London Symphony Chorus & Orchestra)
  • Bruckner: Symphony No. 4 (Bernard Haitink & London Symphony Orchestra)
  • The Greatest Film Scores Of Dimitri Tiomkin (Richard Kaufman, Whitney Claire Kaufman, Andrew Playfoot, London Voices & London Symphony Orchestra)
  • Massenet: Don Quichotte (Valery Gergiev, Andrei Serov, Anna Kiknadze, Ferruccio Furlanetto, Soloists’ Ensemble Of The Mariinsky Academy Of Young Singers & Mariinsky Orchestra)
  • Rachmaninov: Symphonic Dances (Valery Gergiev & London Symphony Orchestra)

Dan Merceruio

  • Arensky: Quartets Nos. 1 & 2; Piano Quintet, Op. 51 (Ying Quartet)
  • Brasileiro – Works Of Francisco Mignone (Cuarteto Latinoamericano)
  • Change Of Worlds (Ensemble Galilei)
  • The Complete Harpsichord Works Of Rameau (Jory Vinikour)
  • Critical Models – Chamber Works Of Mohammed Fairouz (Various Artists)
  • The Kernis Project: Schubert (Jasper String Quartet)
  • Le Bestiaire (Celine Ricci)
  • Scarlatti: La Dirindina & Pur Nel Sonno (Matthew Dirst & Ars Lyrica Houston)
  • Two Lutes – Lute Duets From England’s Golden Age (Ronn McFarlane & William Simms)
  • Weill-Ibert-Berg (Timothy Muffitt & Baton Rouge Symphony Chamber Players)

  

72. Best Orchestral Performance

Winner

Adams: Harmonielehre & Short Ride In A Fast Machine

Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

Label: SFS Media

Mahler: Symphony No. 1

Iván Fischer, conductor (Budapest Festival Orchestra)

Label: Channel Classics

Music For A Time Of War

Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)

Label: PentaTone Classics

Rachmaninov: Symphonic Dances

Valery Gergiev, conductor (London Symphony Orchestra)

Label: LSO Live

Sibelius: Symphonies Nos. 2 & 5

Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)

Label: BIS

  

73. Best Opera Recording

Winner

Wagner: Der Ring Des Nibelungen

James Levine & Fabio Luisi, conductors; Hans-Peter König, Jay Hunter Morris, Bryn Terfel & Deborah Voigt; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera  Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Label: Deutsche Grammophon

Berg: Lulu

Michael Boder, conductor; Paul Groves, Ashley Holland, Julia Juon & Patricia Petibon; Johannes Müller, producer (Symphony Orchestra Of The Gran Teatre Del Liceu)

Label: Deutsche Grammophon

Handel: Agrippina

René Jacobs, conductor; Marcos Fink, Sunhae Im, Bejun Mehta, Alexandrina Pendatchanska & Jennifer Rivera (Akademie Für Alte Musik Berlin)

Label: Harmonia Mundi

Stravinsky: The Rake’s Progress

Vladimir Jurowski, conductor; Topi Lehtipuu, Miah Persson & Matthew Rose; Jean Chatauret, producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)

Label: Opus Arte

Vivaldi: Teuzzone

Jordi Savall, conductor; Delphine Galou, Paolo Lopez, Roberta Mameli, Raffaella Milanesi & Furio Zanasi, Jordi Savall & Manuel Mohino, producers (Le Concert Des Nations)

Jordi Savall, conductor; Delphine Galou, Paolo Lopez, Roberta Mameli, Raffaella Milanesi & Furio Zanasi, Jordi Savall & Manuel Mohino, producers (Le Concert Des Nations)
Label: Naïve Classique

  

74. Best Choral Performance

Winner

Life & Breath – Choral Works By René Clausen

Charles Bruffy, conductor (Matthew Gladden, Lindsey Lang, Rebecca Lloyd, Sarah Tannehill & Pamela Williamson; Kansas City Chorale)

Label: Chandos

Handel: Israel In Egypt

Julian Wachner, conductor (Trinity Baroque Orchestra; Trinity Choir Wall Street)

Label: Musica Omnia

Ligeti: Requiem; Apparitions; San Francisco Polyphony

Peter Eötvös, conductor (Barbara Hannigan & Susan Parry; WDR Sinfonieorchester Köln; SWR Vokalensemble Stuttgart & WDR Rundfunkchor Köln)

Label: BMC

The Nightingale

Stephen Layton, conductor (Michala Petri; Danish National Vocal Ensemble)

Label: OUR Recordings

Striggio: Mass For 40 & 60 Voices

Hervé Niquet, conductor (Le Concert Spirituel)

Label: Glossa

 

75. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Winner

Meanwhile

Eighth Blackbird

Label: Cedille Records

Americana

Modern Mandolin Quartet

Label: Sono Luminus

Mind Meld

ZOFO Duet

Label: Sono Luminus

Profanes Et Sacrées

Boston Symphony Chamber Players

Label: BSO Classics

Rupa-Khandha

Los Angeles Percussion Quartet

Label: Sono Luminus

 

76. Best Classical Instrumental Solo

Winner

Kurtág & Ligeti: Music For Viola

Kim Kashkashian

Label: ECM New Series

Bach: Das Wohltemperierte Clavier

András Schiff

Label: ECM New Series

The Complete Harpsichord Works Of Rameau

Jory Vinikour

Label: Sono Luminus

Gál & Elgar: Cello Concertos

Claudio Cruz, conductor; Antonio Meneses (Northern Sinfonia)

Label: AVIE Records

Holst: The Planets

Hansjörg Albrecht

Label: Oehms Classics

  

77. Best Classical Vocal Solo

Winner

Poèmes

Renée Fleming (Alan Gilbert & Seiji Ozawa; Orchestre National De France & Orchestre Philharmonique De Radio France)

Label: Decca Records

Debussy: Clair De Lune

Natalie Dessay (Henri Chalet; Philippe Cassard, Karine Deshayes & Catherine Michel; Le Jeune Coeur De Paris)

Label: Virgin Classics

Homecoming – Kansas City Symphony Presents Joyce DiDonato

Joyce DiDonato (Michael Stern; Kansas City Symphony)

Label: Kansas City Symphony

Paris Days, Berlin Nights

Ute Lemper (Stefan Malzew & Vogler Quartet)

Label: Steinway & Sons

Sogno Barocco

Anne Sofie Von Otter (Leonardo García Alarcón; Sandrine Piau & Susanna Sundberg; Ensemble Cappella Mediterranea)

Label: Naïve Classique

  

78. Best Classical Compendium

Winner

Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis

Antoni Wit, conductor; Aleksandra Nagórko & Andrzej Sasin, producers

Label: Naxos

Partch: Bitter Music

Partch, ensemble; John Schneider, producer

Label: Bridge Records, Inc.

Une Fête Baroque

Emmanuelle Haïm, conductor; Daniel Zalay, producer

Label: Virgin Classics

  

79. Best Contemporary Classical  Composition

Winner

Hartke, Stephen: Meanwhile – Incidental Music To Imaginary Puppet Plays

Stephen Hartke, composer (Eighth Blackbird)

Track from: Meanwhile
Label: Cedille Records

León, Tania: Inura For Voices, Strings & Percussion

Tania León, composer (Tania León, Son Sonora Voices, DanceBrazil Percussion & Son Sonora Ensemble)

Track from: In Motion
Label: Albany Records

Praulins, Ugis: The Nightingale

Ugis Praulins, composer (Stephen Layton, Michala Petri & Danish National Vocal Ensemble)

Track from: The Nightingale
Label: OUR Recordings

Rautavaara, Einojuhani: Cello Concerto No. 2 ‘Towards The Horizon’

Einojuhani Rautavaara, composer (Truls Mørk, John Storgårds & Helsinki Philharmonic Orchestra)

Track from: Rautavaara: Modificata; Percussion Concerto ‘Incantations’; Cello Concerto No. 2 ‘Towards The Horizon’
Label: Ondine

Stucky, Steven: August 4, 1964

Steven Stucky, composer; Gene Scheer, librettist (Jaap Van Zweden, Dallas Symphony Chorus & Orchestra)

Label: DSO Live

  

80. Best Short Form Music Video

Winner

We Found Love

Rihanna Featuring Calvin Harris

Melina Matsoukas, video director; Juliette Larthe, Ben Sullivan, Candice Ouaknine & Inga Veronique video producers
Label: Def Jam

Houdini

Foster The People

Daniels, video directors; Gaetano Crupi, Saul Levitz & Candice Ovaknine video producers
Label: Columbia

No Church In The Wild

Jay-Z & Kanye West Featuring Frank Ocean  & The-Dream

Romain Gavras, video director; Mourad Belkeddar, video producer
Label: Def Jam

Bad Girls

M.I.A

Romain Gavras, video director; Romain Gavras, video producer
Label: N.E.E.T./Interscope

Run Boy Run

Woodkid

Yoann Lemoine, video director; Roman Pichon, video producer
Label: Green United Music

  

81. Best Long Form Music Video

Winner

Big Easy Express

Mumford & Sons, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros & Old Crow Medicine Show

Emmett Malloy, video director; Bryan Ling, Mike Luba & Tim Lynch, video producers
Label: S2BN Films

Bring Me Home – Live 2011

Sade

Sophie Muller, video director; Roger Davies, Grant Jue & Sophie Muller, video producers
Label: Epic

Radio Music Society

Esperanza Spalding

Pilar Sanz, video director; Esperanza Spalding, video producer
Label: Heads Up International/Montuno Producciones/Esperanza Spalding Productions

Get Along

Tegan & Sara

SDanny O’Malley, Salazar & Elinor Svoboda, video directors; Nick Blasko, Piers Henwood, Sara Quin & Tegan Quin, video producers
Label: Warner Bros.

From The Sky Down

U2

Davis Guggenheim, video director; Belisa Balaban, Brian Celler, Davis Guggenheim& Ted Skillman, video producers
Label: UMe/Interscope/UMG/Mercury

Link to Music Charts Magazine ®:

If you have a Website and want to link to us, we have made it super easy. Instructions: copy (using Ctrl + C) the raw HTML code to your clipboard. Then place the code (Ctrl + V) in your Web pages and emails to easily link to us. Thank you.